Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowa regulacji pozwoli na uprawę konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych.
W ustawie z dnia 24 marca 2022 roku o przeciwdziałaniu narkomanii zmieniono definicję konopi włóknistych, definicję ziela konopi innych niż włókniste (z powodu podniesienia dopuszczalnego limitu z 0.2 do 0.3% THC) oraz definicję żywicy ziela konopi.
Zmiany w prawie pozwolą na uprawę konopi do celów farmaceutycznych. Prezydent podpisał nowelizację
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowa regulacja umożliwia m.in. uprawę konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Nie będzie to jednak takie proste. Nowelizacja szczegółowo reguluje, kto i w jakim celu może uprawiać konopie inne niż włókniste. Prawo zezwala na uprawę w instytutach badawczych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Konopie przemysłowe a indyjskie. Na czym polega różnica?
W nowelizacji mowa jest o konopiach innych niż włókniste. Podział ten wynika z obowiązujących przepisów, ponieważ tak naprawdę nie wszystkie konopie to marihuana. Poza tym służą one do wielu innych rzeczy niż tylko produkcja nielegalnych substancji. Konopie można podzielić na włókniste (przemysłowe) i indyjskie, z których wytwarzana jest marihuana.
Te pierwsze zawierają niskie stężenia THC, przez co nie mają działania odurzającego i jednocześnie znajdują wiele praktycznych zastosowań. Wytwarza się z nich znane powszechnie olejki CBD, ale także ubrania, sznury, kompozyty, papier czy nawet paliwo. Konopie w przyszłości mogą stać się ekologiczną alternatywą dla plastiku. Wszystko dzięki ich wytrzymałości i łatwości w produkcji.